Zlatý hrad na špičce Maurova obličeje

Zlatý hrad na špičce Maurova obličeje

Napsal(a): Domy Španělsko , Publikováno: 07.02.2018

Dominantou města Alicante je majestátní zlatý hrad, tyčící se ve výšce 166 metrů nad mořem, odkud dohlíží na tamní přístav. Jedná se o nádhernou, dobře zachovalou středověkou pevnost na vrcholku hory Benacantil. Na stavbě samotné je vidět lehká inspirace arabskou kulturou, což koresponduje s předpokládaným obdobím jejího vzniku někdy v 9. století, kdy ve Španělsku stále přetrvával arabský vliv. Vrcholek hory netvoří jen hrad samotný, ale také přilehlé kostely, kobky nebo terasy s příkopy a opevněním.

Hrad má bohatou minulost a byl svědkem mnoha historických milníků, které utvářely jeho tvář až do podoby, jakou známe dnes. Na svátek svaté Barbary  4. prosince 1248 podlehly brány hradu silám Alfonsa XI. z Castile, který na počest této události přejmenoval pevnost na Castillo De Santa Bárbara, čili hrad svaté Barbary.

Právě samotný vrchol hory je místo, odkud si nejlépe vychutnáte výhled na moře, přístav i město. V této části najdete ty nejstarší z později dostavených budov, jako je guvernérův dům nebo stará nemocnice. Nachází se zde i nenápadná kavárnička s drobným občerstvením. V nižší úrovni pak najdete budovy z 16. století. K vidění jsou zde ruiny kostela svaté Barbary, salon Felipa II. a kasárna s nástupištěm pro vojáky. Poslední a nejnižší úroveň areálu je z 18. století. Měla převážně obranný charakter, proto zde kromě kobek naleznete hlavně opevnění s masivními kanóny. Je to nejvyšší bod, kam až se dá vyjet autem. Pro tyto účely je zde zbudováno menší parkoviště a také zastávka výtahu, kterým se můžete nechat vyvézt na vrchol hory. Mnohem jednoduší je ale nechat auto na parkovištích ve městě, kde je vždy dostatek míst, a vyjet výtahem přímo z úpatí hory.

 

Svědectví nenaplněné lásky

Leckdo si možná všimne, že hora, na které je hrad postaven, z pohledu od pláže náramně připomíná mužský obličej. Údajně tomu tak není náhodou. Říká se, že v hradu žila princezna, která se zamilovala do jednoho Maura. Její otec tuto lásku neschvaloval a zakázal jí se s mužem vídat, natož si ho vzít. Mladá princezna neunesla odloučení od svého milého a v zoufalství skočila dolů z hradního opevnění. Jakmile to Maur zjistil, vyšplhal na zdi hradu a vrhnul se za ní. Od té doby můžeme vidět v hoře jeho zmučenou tvář právě v místě, kde oba zahynuli.  

 

Co se hodí vědět

Až nahoru se dostanete pohodlně pěšky po některé z četných cest. Každá z nich je opatřena odpočívadly, kdyby vám v teplejších měsících došly síly. Vstup do areálu je samozřejmě zdarma. Jediné, za co se platí, je využití výtahu. Obousměrný lístek se dá koupit v automatu u vstupu. Cena je 2,70 EUR. Otevírací doba komplexu je od 10 hodin ráno do 22 hodin večer. Výtahy jezdí od 10.00 a končí poslední jízdou nahoru v 19.20 a poslední jízdou dolů v 19.40. V areálu také najdete výstavní centrum a muzeum zachycující historii města i hradu samotného.

 

Až se setmí...

Zlatý hrad je neodmyslitelně spjat s městem Alicante, a proto je často centrem nejrůznějších kulturních představení. V letních měsících zde městská rada organizuje koncerty pod hvězdami na hradním nádvoří. Představení se zpravidla konají v pátek a v sobotu po 22. hodině večer. Pokud zrovna budete v danou dobu ve městě, návštěvu rozhodně nevynechejte. Uvidíte zpravidla decentní vystoupení s monumentálně nasvětleným komplexem na pozadí, a snadno nasajete trochu té místní atmosféry.

 

Kde se zámek nachází?

Alicante je jak názvem města, tak celé provincie, která se skládá z 10 okresů a je nejmenší a nejjižnější provincií Valencijského společenství, dříve známého pouze jako Valencie. Jedná se o jedno ze 17-ti autonomních společenství Španělska, jehož název je odvozen od nejdůležitější metropole regionu, kterým je Valencie.

zpět Zpět na výpis

Doporučené nemovitosti

Jak najít perfektní nemovitost u moře, která vám v době vaší nepřítomnosti vydělá? S výběrem vám poradíme. Provedeme vás po těch nejatraktivnějších lokalitách a dopomůžeme vám k výhodné koupi.

Zobrazit celou nabídku arrow

Proč jít do nákupu nemovitostí s námi?

Díky dlouholetým zkušenostem přesně víme, jak na to. Najdeme pro vás nemovitost podle vašich představ.

tile

Více než 800 nemovitostí

tile

Tradiční španělský styl i moderní novostavby

tile

Zkušenosti v realitách přes 10 let

tile

Osobní přítomnost českého makléře ve Španělsku