Sklenička na zdraví aneb s alkoholem to není jen tak

Sklenička na zdraví aneb s alkoholem to není jen tak

Napsal(a): Domy Španělsko , Publikováno: 29.01.2018

Ať už vás zláká oblíbená Cava k obědu, či aperitiv zvaný Fino, nezapomeňte, že tak jako u nás, i ve Španělsku platí jistá omezení.

 

Na co se připravit?

Španělští řidiči mají na rozdíl od našich povolenou hladinu 0,5 promile alkoholu v krvi. Poněkud přísnější pravidla platí pro začínající řidiče, kteří mají praxi s řízením vozidel kratší než dva roky. Ti mají povoleno pouze 0,3 promile. Stejně jako tito začátečníci jsou na tom s omezením alkoholu řidiči z povolání.

Nachytají-li vás při jízdě pod vlivem alkoholu nad rámec povoleného limitu, vystavujete se pokutě ve výši 300-600 €. V horším případě vás čeká odebrání řidičského průkazu na tři měsíce až čtyři roky. Nejpřísnější trest vás může dokonce poslat do vězení, a to na dobu osmi až dvanácti týdnů, nebo tří až osmi měsíců.

 

Alkohol na veřejnosti

Pokud se vydáte na výlet do Madridu, láhev s povzbudivým mokem raději schovejte. V hlavním městě Španělska je pití alkoholu na ulicích a veřejných prostranstvích od roku 2002 zakázáno. Zákon platí také ve Valencii a na Kanárských ostrovech.

Ptáte se, co stálo v pozadí? Jedná se o legislativní reakci na takzvaný Botellón, což je označení pro shromáždění lidí, kteří začínají se zábavou a konzumací alkoholu na veřejných místech ještě dříve, než se vydají do nějakého podniku.

 

Jak je to u nás?

Obecně závaznou vyhláškou zakazují města konzumaci alkoholu také v České republice. Popíjení alkoholu je pod pokutou zakázáno zpravidla na náměstích, v parcích a památkových zónách. Zákaz se dále vztahuje i na nejbližší okolí škol, dětských hřišť a zastávek hromadné dopravy. Existují zde ale i výjimky. Například akce, jako jsou silvestr a vánoční trhy, během jejichž trvání je na vybraných prostranstvích konzumace alkoholu povolena.

V Praze vás za porušení vyhlášky čeká bloková pokuta 1 000 Kč. V Brně skončíte u trestního řízení s maximální výší pokuty až 100 000 Kč. Leckoho překvapí, že obdobná pravidla platí krom dalších měst i v Plzni a Českých Budějovicích.

 

zpět Zpět na výpis

Doporučené nemovitosti

Jak najít perfektní nemovitost u moře, která vám v době vaší nepřítomnosti vydělá? S výběrem vám poradíme. Provedeme vás po těch nejatraktivnějších lokalitách a dopomůžeme vám k výhodné koupi.

Zobrazit celou nabídku arrow

Proč jít do nákupu nemovitostí s námi?

Díky dlouholetým zkušenostem přesně víme, jak na to. Najdeme pro vás nemovitost podle vašich představ.

tile

Více než 800 nemovitostí

tile

Tradiční španělský styl i moderní novostavby

tile

Zkušenosti v realitách přes 10 let

tile

Osobní přítomnost českého makléře ve Španělsku